1. 1. 2009  I letošní  Nový rok nemohl být zahájen jinak než výstupem na Říp. I když bylo ráno nezvyklých - 10°C, vydalo se na tradiční výstup spolu se starostou 15 dalších občanů obce a tentokrát se k nim přidaly 3 občané z Nížeboh.

 Počasí 

    Aktuální počasí  na meteorologických stanicích CHMI.

1. 1. 2009 O co jsme byli ošizeni v prosinci loňského roku, začalo hned prvního ledna s plnou parádou. Po Silvestru jsme se probudili do mrazivého rána a z druhého na třetího ledna napadlo asi 8 cm sněhu. Paní zima nám začala ukazovat jak má zima vypadat a začaly opravdové mrazy.Již 7. 1. bylo v noci - 17°C. Dnes je 14. a teploty jsou stále pod - 10 °C. Sníh se stále drží. Děcka se tak mohou "vyřádit" při sáňkování na Ládku a bruslením na rybníčku.

S koncem ledna končí i větší mrazíky. V únoru sice několikrát sníh napadl, většinou však vydržel jen jeden den. Teploty se drží kolem 0 °C. Celý únor byl ve znamení rozčvachtaného sněhu. Dnes, 2.3. bylo ráno již + 5°C.

20. 3. 2009 Dnes, ve 12:43 SEČ nastala jarní rovnodennost a tedy i začátek astronomického jara. Před týdnem to vypadalo, že by snad jaro mohlo již přijít. S blížícím se termínem však došlo k výraznému ochlazování až na nočních -5°C a dnes přes den je 0°C. Včera napadlo asi 5 cm sněhu, který však v průběhu dne roztál. I dnes je počasí, "že by ani psa ven nevyhnal", takže skutečné jaro se opět odkládá.

31.3.2009 Konečně začalo opravdové jaro. Teploty se blíží 20 °C. Hned se to projevilo na rozkvetlých zahrádkách a zejména na náladě. Jaro však trvalo pouze tři dny a už jme zde měli léto. Krásné slunečné počasí, kdy teploty dosahovaly 20 - 23°C. trvalo do 17.4., kdy teplota klesla na 12°C a od 10 hodin začalo mírně pršet. V tyto dny kvetou nejen meruňky, ale i třešně, švestky a vše co snad může kvést, kromě jablek a hrušní. Podle hojného nakvetení a pěkného počasí by se dalo usuzovat na velkou úrodu ovoce. Je zde však malý problém, že ještě nelétají včely a tak se o opylení starají jenom čmeláci. A těch pár čmeláků nemůže v žádném případě tu přemíru květů zvládnout. Odkvétají meruňky, tak se uvidí, jak nasadí plůdky.

12.5.2009 - První dekáda května - teploty kolem 23°C. Na Pankráce se ohlásili zmrzlíci. Tentokrát se projevili poklesem teplot o 10°C. Ani v noci nepoklesly teploty pod nulu, takže vše proběhlo v klidu. Již se projevují výsledky opylení. Kupodivu bude dost meruněk, třešní již méně a nejhůře jsou na tom jabloně a hrušně.  Na Žofii napršelo 9 mm. Další větší déšť přišel k večeru 26. 5., kdy pršelo téměř celou noc (25 mm). Všechna pole a zahrádky dostaly pěkný příděl vody.

Červen - o počasí v červnu se mi nechce ani psát. V dubnu bylo tepleji. Celý měsíc uplakaný a chladný. Chladné počasí se přeneslo i do července, prý za to může výbuch sopky v únoru na Aljašce. Oteplovat se začalo až od 12. 7. vrchol byl zřejmě dnes, 17. 7., kdy teplota dosáhla 30 °C, zítra však má být jen 18 °C a déšť.Tak předpověď bohužel vyšla. Již v 18:00 hodin přišel takový "slejvák", jaký dlouho nepamatujeme. Bylo to takové množství vody, že nestačila stékat ze střech a našla si cestičky i na půdy. U nás byly v kuchyni na stropě pěkné mapy. Ve 23::00 se vše opakovalo v trochu zmenšené míře.A i ta teplota vyšla. 18.7. bylo místo 30ti °C, jen 15 °C a pršelo celý den.

Srpen - S příchodem srpna začalo opravdové léto. Celý měsíc byly teploty kolem 30°C. I když přišlo i pár deštíků, nemělo to vliv na teplotu. Jakmile však skončily prázdniny, skončilo pravděpodobně i léto. Dnes je 4. 9. a teplota 17°C. Večer se očekává prudký vítr kolem 100km/hod.

Září - celý měsíc letní počasí. Zlom začal se skončením prázdnin a od 1. října přišlo výrazné ochlazení 12 - 15 °C. Toto počasí vydrželo do prosince. Před vánocemi napadl sníh, na Štědrý den však byla jen čvachtanice. Na Silvestra pršelo. Ráno jetě pršelo, takže Nový rok nezačal nijak příjemně.

Plesy

Máme za sebou 3 tradiční plesy. Nejúspěšnější byl ples Myslivecký, který navštívilo 190 platících návštěvníků. Hasičský a kupodivu i maškarní ples Sportovců byl již slabší a účast se pohybovala kolem 60ti návštěvníků.

4.4.2009 Se uskutečnil v Kulturním domě dětský karneval. Vše řeknou snímky.

11.4.2009 Se uskutečnilo takticko - prověřovací cvičení okrsku číslo 9 - Budyně n.O. ve spolupráci se záchranáři z LIFE RESCUE Praha. Obec Přestavlky, jako spolupořadatel přizvala na toto cvičení SDH Přestavlky u Čerčan a SDH Přestavlky u Přerova. Vítěze záměrně neuvádím, protože vyhrál každý, kdo se tohoto cvičení zúčastnil. Jistě všem zůstanou hezké vzpomínky. Přikládám fota, která jsou dílem více autorů, proto nejsou všechny snímky chronologicky seřazené.

30.4.2009 se uskutečnilo již tradiční pálení čarodějnic u bývalé česačky.

30.5.2009 se uskutečnilo přátelské setkání občanů Přestavlk spojené s Dětským dnem I když nám počasí nepřálo, všichni se hezky pobavili. Děkujeme za návštěvu hasičům z Přestavlk u Čerčan, kteří přispěli k přátelské  pohodě.

12.6.2009  Dobový článek ze dne 6.1.1973  uveřejněný v Zemědělských novinách, který pojednává o Kulturním domě v Přestavlkách. Výtisk daroval pan Dr. Vakrčka

4. 7. 2009 Po úspěšném loňském 0. ročníku se v sobotu uskutečnil 1. ročník závodu Přestavlky bez šlápnutí. Dík patří všem organizátorům.

12. 9. 2009 se uskutečnilo třetí setkání důchodců

Do konce roku se ještě uskutečnilo vítání občánků, setkání strašidel, mikulášská nadílka a mohutně se oslavoval Silvestr v duchu karnevalu. Bohužel, těchto akcí jsem se nezúčastnil, proto prosím každého, kdo na těchto akcích fotil, aby mně poslal pár fotek ke zveřejnění.