1.1.2008 

 

Počasí 

    Aktuální počasí  na meteorologických stanicích CHMI.

 

 

 

  

 10. 3. Zemřela naše nejstarší občanka, paní Marie Nováková, ve věku nedožitých 100 let. Vyslovujeme upřímnou soustrast.

          

 

 

 

 

Nový rok byl přivítán mohutnou střelbou raket a petardami, což trvalo až do půl jedné. Poté až do půl páté pokračovalo vítání v naší hospůdce. Přestože se oslavovalo dlouho, nezabránilo to tomu, aby v l0 hodin pan starosta s dalšími čtrnácti vytrvalci vyrazili na tradiční pochod s výstupem na Říp.

  

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

30.4. I letos se pálily čarodějnice u česačky, protože se loňské pálení na tomto místě líbilo. Sešlo se zde hodně děcek, některé v rouše čarodějnic a i dospělí si přišli na své.

31.5. U bývalé MŠ se slavil Dětský den. Pro děti byly připraveny různé soutěže, projížďka na koních, lanovka a své ukázky  předvedli hasiči. Na závěr vše vyvrcholilo všeobecným koupáním. Koupeli neušel ani pan místostarosta.

1.6. V kulturním domě se uskutečnilo Vítání občánků. Přivítán byl Martin Březina, Julie Csatlósová a Daniel Hlom.

19.6 zemřela ve věku 79 let, paní Anežka Mezková z č. 5 - upřímnou soustrast.

21. 6. Na tento den byla naše obec pozvána na oslavy do obce Přestavlky u Čerčan. A bylo co oslavovat, protože Přestavlčtí slavili 780 let od první zmínky vzniku Obce, 125 let od založení Sboru dobrovolných hasičů a 75 let od vzniku Sokola.

Proto i naše obec přijala  bez váhání pozvání a do Přestavlk nás přijelo přes padesát.

Po přivítání se uskutečnil průvod s májkou a kapelou Vranovanka, průvod se zastavil u pomníku padlých, kde byl položen věnec a poté se celý průvod odebral do dějiště oslav na místní hřiště, kde bylo v rychlých sledech stále na co se dívat. Nejde popsat slovy, co vše se odehrávalo. Hodně Vám napoví 7 sérií snímků na které se dostanete kliknutím na tento odkaz.

Na závěr soutěží a klání došlo k dělení dortu pro všechny, kteří se na akcích podíleli. Opravdovou třešničkou na dortu byl velkolepý ohňostroj, který se uskutečnil večer. Oslavy však pokračovaly ještě dlouho do noci. Obci Přestavlky u Čerčan patří velký dík a uznání.

Dne 12. 7. se uskutečnil 0. ročník cyklistického "závodu" Přestavlky bez šlápnutí. Závod zorganizovala skupina cyklistických nadšenců pod záštitou obce

Dne 37. 7.  Znovu otevřena prodejna v naší obci. Odpovědný vedoucí: Ngo Ngoc Phuong. Prodavač: Le Viet Vuong. Co k tomu dodat. Snad jen to, že naší prodavači by se mohli od vietnamců učit jak se obchoduje. Navíc prodejna je otevřena po celý týden. Včetně soboty a neděle.

Dne 30. 8. se v parku před MŠ uskutečnilo rozloučení s prázdninami v pyžamech. Proč právě v pyžamech? Vystihuje to konec  "vyvalování" v posteli a začátek povinností.

Dne 19. 9. se uskutečnilo 2. setkání důchodců. Pan starosta tak splnil svůj slib.

Dne 2. 12. se manželům Žúborovým narodila dcera Zuzanka

Dne 6.12. se uskutečnila tradiční mikulášská nadílka pro děti

strana23    strana 25

 

 

 2.1. napadlo přibližně 5 cm sněhu což nahradilo vánoce, které byly beze sněhu. Teplota pokračuje přes den -2 a v noci -4°C . Únor teplotně nad normál. První dekáda března ve znamení větrů. 16. 3. na jeden den jaro - teplota 15 °C, obloha bez mraků. Bohužel v pondělí to již neplatilo. V úterý jsme se probudili do zasněžené krajiny. Přes den sníh natával, ale již v 16:30 přišla pravá zimní chumelenice.Únor a březen byl v průměru normální. Duben byl takový jak má apríl vypadat. Jeden den hezky, druhý chladný a deštivý.

12. 5., na Pankráce, přišla místo zmrzlíků slušná vedra, která vydržela do Žofie. Déšť přišel druhý den po Žofii. Vedra přišla v závěru května, kdy teplota dosahovala 30 °C. Od 2. června opět ochlazení na 18 °C. Zatím, co v jiných oblastech jsou záplavy, zde jen poprchává. Červenec a srpen byl ve znamení léta, kdy teploty šplhaly až ke 35ti °C. Konec prázdnin přinesl zhoršené počasí a od 13. září klesly dále teploty ke 12ti °C. Podobné počasí bylo až do začátku listopadu, kdy již  se přidaly i ranní mrazíky. Svatý Martin však přijel na svém bílém koni až o deset dní později. Ráno 22. 11. bylo všude bílo. Napadlo asi 5 cm sněhu. V neděli ještě trochu připadalo, avšak v pondělí již nebylo po sněhu ani památka. Zbytek listopadu a první dekáda prosince byl ve znamení plískanic. Celé vánoční svátky byly "na blátě" a do konce roku bylo stále kolem nuly.

 

 

  12. 3. Bílá sobota dala základ k další tradici v Přestavlkách. Běžel se 1. ročník "závodu bláznů". Pan Novotný Jiří se vsadil s panem Krnáčem Pavlem o sud piva, kdo první doběhne do Nížeboh a zpět. Na startu se v 10 hodin sešlo kolem stovky občanů, aby je povzbudili. Pan Krnáč si dal na rozdýchání při startu jedno "cígo" a bylo odstartováno. Samozřejmě, že měli náležitý doprovod. Nechyběli hasiči, sanitka a pro jistotu i pohřební vůz. Doprovázel je i traktor s vlekem, kde byly lavice na kterých zasedlo část občanů, kteří je cestou povzbuzovali a dva harmonikáři jim vyhrávali, aby se jim lépe běželo. Nížebožští z toho byli "paf".  Zprvu usuzovali, že se jedná o svatbu, když však viděli pohřebák, usuzovali na pohřeb. Na obrátce toho měli již oba "plné kecky", zatnuli však zuby a běželo se dál. Dosti sil jim ubralo stoupání na Královce. Do cíle doběhli oba společně, takže oba byli první. Sud piva tak zaplatili rukou společnou, takže občané mohli jejich závod náležitě oslavovat. Hospůdka v Kulturním domě praskala ve švech.