strana dvacátá třetí

2007

 

1. 1. 2007  v 10.00 hodin započal od Kulturního domu tradiční Novoroční pochod s výstupem na Říp.  Tentokrát se k panu starostovi přidalo 14 dalších vytrvalců. 

počasí     

I první lednová dekáda byla ve znamení "předjarního" počasí. Ani v noci neklesá teplota pod bod mrazu, ve dne se pohybuje v rozmezí 6-12 °Druhé dekádě vládl vítr. Z 18.1 na 19.1. to k večeru začalo dout nezvykle zostra na náš vkus. Vítr dosahoval kolem 100km/hod., takže padaly i tašky ze střech. Asi ve 23 hodin se k tomu běsnění přidala pěkná bouřka. Nebe se otvíralo a hrom burácel.

   23. 1. 07  Zima se hlásí o svá práva. Přes den - 7 oC. V noci začalo sněžit, ráno již bylo 15 cm sněhu a stále sněží. Večer 28 cm. 24.1. teplota přes den kolem nuly. Přestože sníh padal dále, spíše ho ubývalo, jak vlhnul. Konec celé této zimní parádě nastal z 28. na 29.1. V noci se teplota pohybovala přes +6 st., takže ráno byl sníh ten tam. Celý únor byl bez sněhu, občas sprchlo, počasí nevlídné.

    31. 3. 07 První dvě dekády měsíce března byly nadobyčej teplé. Na toto teplo reagovala příroda a vše začalo nezvykle brzy rozkvétat. Kromě květin bylo možno spatřit bohaté květenství meruněk a mandloní. S příchodem kalendářního jara došlo ke zbrzdění předčasného jara. Teploty denní klesly v průměru na 8 - 10 st. a noční mírně nad nulou. Duben byl již teplejší, za- číná se projevovat sucho.

    15. 5. 07  Velké obavy ze zmrzlíků byly zbytečné, protože bylo nezvykle teplo. Žofie potvrdila pranostiku. Zřejmě to však nemohla již vydržet a počůrala se již ve 23 hodin na Bonifáce. Tímto datem začalo konečně období dešťů. V Přestavlkách sice nic moc, ale díky i za to málo. Vše je ale k něčemu dobré. Zatím co jinde řádilo povětří, přívalové deště a kroupy, byli jsme tohoto ušetřeni. Opravdový "slejvák s kroupami" přišel v sobotu 26. května ve 14.15 hodin. Během půl hodiny se vytvořil rybník u bývalé česačky a podél bytovek. To však nestačilo a v pondělí 28. května se vše zopakovalo, tentokrát již bez krup.

    31. 7. 07 Zbytek května  a začátek června byl pohodový. Od 13. června jsme prožívali opravdové léto. Teploty překračovaly třicítku  a v některých dnech dokonce 35 stupňů. Čeho je moc, toho je příliš. Na několik dní si lidé oddychli, když dne 29. července klesla teplota na 15 stupňů. Dlouho to však netrvalo a od 4. srpna bylo zase teplo, již však snesitelné. Teploty nepřesahovaly 30 stupňů. Tyto teploty vydržely do konce prázdnin. Od 30. 8. jakoby nastal podzim. Teploty se pohybovaly v rozmezí 12 - 20 stupňů. A tak to bylo po celé září. Voda a chladnější počasí svědčily houbám, kterých bylo velké množství. Lesy byly plné houbařů, ale žádný neodešel s prázdným košíkem.

   31.12.07  Podzimní počasí trvalo až na zanedbatelné výjimky  do konce roku. Na Sv. Martina napadlo trochu sněhu, který však dlouho nevydržel a až do konce roku jsme byli beze sněhu. Teploty byly stále kolem nuly.

    30. 4. 07  Tradiční pálení čarodějnic. Vzhledem k suchu bylo pálení přeloženo k bývalé česačce. O úspěšnosti vypovídají obrázky.

    20. 5. 07 Se uskutečnilo 27mé slavnostní  Vítání občánků

      9. 6. 07  První setkání důchodců. Všichni zúčastnění se příjemně bavili. Pan starosta slíbil, že nyní bude setkání častěji, tak nezbývá, než se těšit na další.

    22. 9. 07 Započato bourání střechy hasičárny. Na "brigádě" (tento výraz jakoby  již vymizel), se sešla parta chlapů a to nejen hasičů. Práce proto šla pěkně od ruky a tak hned v podělí mohli nastoupit tesaři a započalo se s výstavbou nové střechy.

    9. 12. 07 Přišel do Kulturního domu Mikuláš s andělem a se třemi čerty. Ze dvou souborů snímků sami usoudíte, že tato akce byla velmi zdařilá.    

              

Obsah    strana 24