STRANA 28

rok 2012

 

Copyright © 2013 Obec Přestavlky

 

 

 

 

 

 

1.1.2012 - také letošní rok byl zahájen výstupem na Říp. Účast byla tentokráte opravdu zanedbatelná. Z Přestavlk vyšel pan starosta osamocen a teprve pod "kopcem" se k němu přidala menší skupina "výletníků". Počasí bylo opět pro tuto oblast klasicky "zimní" - lehce nad nulou a sucho. Doufejme, že příští rok bude účast podstatně větší a tradice novoročních výšlapů na Říp bude zachována.

31.1.2012 - v tomto měsíci se konal tradiční "Myslivecký ples". Také letos byla účast poměrně hojná, přestože nedosahovala návštěvnosti z let minulých. Kdo přišel, určitě nelitoval. Příjemná zábava, pěkné ceny.

Samotný měsíc, byl ve znamení sucha a mrazu. V poslední dekádě značně přituhlo. Přes den se teploty pohybovaly v průměru kolem -10°C a v noci klesaly hluboko k -20°C. Díky těmto teplotám jsme opět mohli, po roční odmlce, napustit "rybník" a všichni si mohou vyzkoušet své bruslařské umění.

Podařilo se také osvětlit cestu nad "bytovkami" a přidat reproduktory veřejného rozhlasu do dalších částí obce.

8.2.2012 - první dny nového měsíce pokračují v téměř pravém zimním počasí. Ač sníh spadl pouze sporadicky, mráz dal o sobě opravdu řádně vědět. Teploty v noci klesly k  - 29°C, samotný "místní" rekord překonán nebyl, doposud ho drží rok 1929, kdy rtuť teploměru klesla až na neuvěřitelných -37°C. Přes den je opravdu "kosa", teploty "vystoupají" k -15°C. Uvidíme, co nás ještě čeká...

9.2.2012 - v tento den nás, ve věku nedožitých 72 let, navždy opustila paní Květuše Rálišová - vyslovujeme upřímnou soustrast.

11.2.2012 - v tento den nás, ve věku nedožitých 76 let, navždy opustil, bývalý místostarosta a dlouholetý kronikář, pan Zdeněk Ráliš - vyslovujeme upřímnou soustrast.

18.2.2012 - po předešlém velmi smutném víkendu, nastal další, již tradiční Hasičský ples. Účast byla velice solidní, něco pře 100 platících plesajících. Všichni se náramně bavili. Nezbývá než věřit, že tentokrát nám naši HASIČI "uvolní" několik fotografií a podělí se s námi o "fotodokumentaci" z této jejich akce.

25.2.2012 - další tradiční akcí je Dětský maškarní bál, který každoročně pořádá místní "Spolek přátel červeného kříže Přestavlky". Účast rodičů, babiček, známých, ale zejména dětí, byla vysoká. O zábavu se opět postarala naše mládež pod moderátorským vedení Miloše Buriana ml. Děti, ale také rodiče soutěžili o sladkosti a nezbývá jen dodat, že akce se opět vydařila. Foto zde.

 29.2.2012 - letošní, o jeden den delší únor, byl teplotně velice průměrný. Teploty byly přívětivé, bez velkých výkyvů a mrazu. Uvidíme, co nám nadělí březen...

19.3.2012 - první polovina března, byla teplotně velice příjemná. Teploty se šplhaly k +15°C a na sluníčku ještě o nějaký ten stupínek výše. Máme za sebou také další tradiční zábavu. Maškarní ples, který každoročně pořádá místní oddíl kopané AFK. Tentokráte byla účast, proti minulým letům, poněkud slabší, ale i tak se všichni zúčastnění příjemně bavili. Velice milou změnou byly soutěže v "penaltách" na prázdnou branku. Nutno dodat, že zejména v poslední disciplíně se děvčata nenechala zahanbit a porazila muže v celku přesvědčivě 4:0!!! No pánové, máte příště co napravovat! Fota z akce se budeme snažit dodat co nejdříve.

 22.4.2012 - měsíc duben nám přinesl znatelně lepší počasí. Sluníčko začalo hřát. Letošní velikonoční zábava se setkala s průměrnou návštěvností. Taé letos se konal, již tradiční, víceboj v hasičských dovednostech. Účast družstev byla slušná, počasí přálo a dovednosti týmů se opět pozvedly. Je potřeba poděkovat všem, kteří se podíleli na uskutečnění víceboje - pořadatelé, figuranti, rozhodčí a družstva samotná. Několik fotek zde.   

30.4.2012 - také letos do Přestavlk zavítaly "čarodějnice". Foto zde.

30.5.2012 - květnové počasí bylo rozmanité. V prvé dekádě nás "postihly" přízemní mrazíky - nejvíce to "odnesla" zelenina a také ovocné stromky. S blížícím se koncem měsíce, se začalo příjemně oteplovat.

2.6.2012 - na tento jsme si letos připravili oslavu dne dětí. Tradiční hry a soutěže letos doplnili naši dobrovolní hasiči ukázkou techniky. Dětský den měl letos své vyvrcholení v podobě několika "náletů" letadla, ze kterého jim "pršely" opentlované bonbóny. Letadlo mělo "nevídaný" úspěch. Všichni přítomní byli mile překvapeni. Celý den byl ukončen "májovou" zábavou u "česačky". Počasí po celý den přálo a účast na obou akcích byla velká. Foto zde.

19.6.2012 - sobota - počasí: slunečno - zatopeno na maximum a před námi již tradiční závod "Přestavlky bez šlápnutí". Účast závodníků solidní, obhájce titulu z předešlého ročníku připraven a výsledek - nový vítěz a držitel putovního poháru - Tomáš Hlom. Foto zde.

8.7.2012 - začátek měsíce je ve znamení vysokých teplot a bouřek s prudkým přívalovým deštěm. Vody "napadlo" opravdu hodně.

20.8.2012 - teploty v průběhu měsíce, pravidelně dosahovaly "tropickým" 30°C. Pokračovala výstavba kabin na novém hřišti.

8.9.2012 - také letos se konal závod v cross country - "Přestavlcký vlk" - již 2. ročník. Závod byl opět velice kvalitně obsazen. Počasí se opět povedlo a borci na kolech se opravdu činili. Díky všem sponzorům, obci Přestavlky, pořadatelům, divákům a závodníkům, se opět dokázal uspořádat poměrně kvalitní cyklistický závod. Jednoduše řečeno - všichni si to moc pochvalovali.

15.9.2012 - na toto datum připadlo, již tradiční setkání představitelů obce s důchodci. Po úvodním přivítání, starosta obce všechny přítomné seznámil se všemi událostmi a plány, které obec čekají. Za všechny vyberu pravděpodobně tu nejdůležitější - výstavba ČOV a kanalizace. Dotace již byla konečně "přiklepnuta", stavební firma vybrána ve výběrovém řízení a tak se již může začít. Celá akce se začne realizovat na jaře r. 2013.

07.10.2012 - také letos jsme přivítali naše nejmladší spoluobčánky a to: Šárku Krausovou, Tibora Sitaie, Jana Suchomela, Elen Štěpánkovou a Tomáše Větrovce. Foto zde.

12.10. - 13.10.2012 - proběhly volby do krajských zastupitelstev a také do Senátu parlamentu ČR. Volby v naší obci a nakonec také v celé ČR dopadly dle předpokladů - znamenaly prudký propad stran vládní koalice a nezastavitelný vzestup stran levice v čele s ČSSD a KSČM. Lidé tak vcelku jednoznačně vystavili vysvědčení vládním politikům - včetně nikým nevolené strany LIDEM poslankyně Peak.

 26.10.2012 - letos si sv. Martin "osedlal" svého bílého koníka opravdu s předstihem. Obec se probudila do bílého rána doprovázeného lehoučkým mrazíkem. Ač sněhové pokrývky nebylo moc, stačila dětem na postavení prvních sněhuláků. Jednoduše řečeno - pro řidiče "peklo" a pro děti ráj.

11.11.2012 - skončila podzimní sezóna pro naše fotbalisty. V deštivém počasí na novém hřišti porazili soupeře Sokola Libkovice. Na cestu domů jim naložili náklad 7 branek. Výsledek AFK Přestavlky . Sokol Libkovice 7 : 2. Konečné umístění po podzimní části je 8. místo. Všichni věříme, že umístění na konci sezóny bude ještě o nějaký ten stupínek vyšší. Výstavba nového hřiště přímo v obci, spolu s prodejem něčeho dobrého k zakousnutí a k pití, pravidelně dokázala na domácí zápasy přitáhnout, na IV. třídu, nadprůměrné návštěvy - na zápas kolem 80 diváků. Hráči AFK divákům moc děkují a pevně věří, že jim budou fandit také v dalších bojích na jaře.  

30.11.2012 - podzimní počasí nepřineslo žádné překvapení. Postupem času teploty klesly k nulovým hodnotám a všichni se začali připravovat na zimní období.

14.12.2012 - tradiční rozsvěcení vánočního stromečku. Také letos se lidé naši obce setkali u vánočního stromku na návsi. Účast byla slušná, starosta obce všechny přítomné uvítal, podával se čaj, svařák a o kulturní vložku se tentokráte postaral p. Dušan Máy, který všem moc pěkně zahrál na sérii dechových nástrojů. Poté vypukl, nutno dodat, že opravdu povedený ohňostroj.

23.12.2012 - jsme se letos poprvé setkali u "Divadla" v lese. Přítomno bylo cca 70 spokojených lidí, hrálo se loutkové divadlo, podávalo se občerstvení a promítali se "pamětní záběry obce". Doufejme, že se v této milé tradici bude pokračovat.

Počasí v prosincovém měsíci, bylo zimní - mráz a sníh, přestože v období vánočních svátků, bylo tradiční "bahno", později se zase citelně ochladilo.