STRANA 27

rok 2011

Copyright © 2011 Obec Přestavlky

 

    1.1.2011 - po loňské vynucené přestávce (počasí), se také letos pokračuje v tradici "Novoročního výstupu na ŘÍP" - spolu se starostou obce čítal průvod dalších 15 občanů. Počasí přálo, bylo lehce bod bodem mrazu a dle vyjádření zúčastněných: "šlo se skvěle"!!  

    Od 1.1.2011 došlo k výměně "Kronikáře obce" pana Zdeňka Ráliše, který si začal naplno užívat důchodu a štafetu po něm převzala paní Lenka Večerková. Tímto bychom ještě jednou chtěli poděkovat za jeho vykonanou práci pro obec a popřát mu hodně zdraví a štěstí v dalších letech.

     První kalendářní týden měsíce Ledna nás uvítal přes den teplotami nad bodem mrazu, občas lehce pršelo a nastala obleva. V noci mírně přituhlo a do rána se silnice a chodníky proměnily v docela slušnou ledovou plochu, naštěstí se vše obešlo bez větších úrazů.

    23.1.2011 - máme za sebou týden, místy až jarního počasí. Teploty přes den vystoupaly k příjemným 12 stupňům. Přes noc to taky nic krutého nebylo - rozsah teplot byl mezi 1 až -5 stupni. Poslední zbytky sněhu opadly a poprvé v tomto roce se nám ukázala "zkáza" zimy v plné parádě - silnice dostaly pořádně zabrat, těch děr a "výtluků" je opravdu "požehnaně" a nutno říci, že silničáři budou mít "co dělat", tedy, pokud budou mít peníze.

    Máme také za sebou začátek "plesové sezóny". Jako každoročně, se jako první uvedl "Myslivecký ples". Konal se 21.1.2011, na sále místního KD. Opět velmi vydařený - kolem 150 "plesajících" na sále a také v hospodě bylo plno. Ceny v tombole byly hodnotné, koneckonců tak jak se na myslivce sluší a patří - pár divočáků, bažanti atd.

    13.2.2011 - "Únor bílý pole sílí" - první dva týdny se počasí ani "na hony" nepřiblížilo této známé pranostice. Teploty poměrně často vystoupaly v odpoledních hodinách na příjemných + 10 stupňů a ani náhodou nebylo poznat, že zima ještě neskončila.

Také únor nám přinesl již tradiční každoroční zábavu. Dne 12.2.2011 ji pořádal místní Sbor dobrovolných hasičů. Návštěva byla slušná - něco kolem 110 dobře se bavících hostů. Tombola tradičně bohatá a určitě spokojení výherci.

    03.03.2011 - v druhé polovině února se opět ozvala "paní Zima". Teploty, zejména v noci, zcela běžně klesaly až k -15 a přes den se "oteplilo" na -5. Tento stav vydržel až do posledního víkendu měsíce února, kdy přes den vysvitlo Slunce, rtuť teploměry povyskočila do plusových hodnot a rázem bylo venku velice příjemně, místy by se dalo říci, že nastalo jaro.

    28.03.2011 - v měsíci březnu k nám, zdá se, již konečně "zavítalo" jaro. Teploty se v odpoledních hodinách "šplhají" k příjemným +15 a sluneční paprsky krásně prohřívají "prokřehlá" těla po paní "Zimě". Také v tomto měsíci se konala další s tradičních zábav, tentokráte byl na řadě "Maškarní ples", který každoročně pořádají naši sportovci - AFK Přestavlky. Návštěva byla solidní - cca 80 prodaných vstupenek a k tomu dalších přibližně 35 "Masek", které mely vstup "zdarma". Ceny v tombole byly hodnotné, zejména díky sponzorům. Hostům večer zpestřily svým vystoupením Mažoretky a poté k poslechu a k tanci zahrála skupina Elmex. Lze konstatovat, že se ples povedl, všichni se skvěle bavili. Fota k nahlédnutí zde.

    Nesmíme také zapomenout na začátek "jarní" části sezóny kopané, kde naši obec reprezentuje místní AFK. Na úvod na naše "borce" čekalo derby, kdy jsme hostili soupeře z Dušník. Po solidním a vyčerpávajícím výkonu naši "hoši" zvítězili  nejtěsnějším rozdílem 1:0!!! Blahopřejeme a pevně věříme, že to nejsou poslední body!

    03.05.2011 - měsíc duben nás "hostil" příjemným jarním počasím. Teploty poměrně často vystoupaly k téměř letním hodnotám + 22 a sluníčko příjemně hřálo. V dubnu se konaly následující akce: každoroční "Soutěž hasičů" - jedná se o víceboj hasičských družstev Přestavlk, Budyně nad Ohří a Dušník. Dále se konal "Dětský karneval" a poté již následovala tradiční "Velikonoční zábava" a 30.dubna nastalo "Pálení čarodějnic". Hasičům a také "Svátkům jara" počasí přálo, bylo opravdu nádherně, "Pálení čarodějnic" začalo poměrně intenzivním deštěm doprovázeným bouřkou. k večeru se počasí částečně umoudřilo. Na všech akcích byla poměrně slušná účast. Fotografie z jednotlivých akcí budou zveřejněny ihned po dodání  

    04.06.2011 - také letos se konal tradiční "Dětský den". Celou akci uspořádali "starší" kamarádi pro ty "mladší" a pomáhali jim k tomu naši Hasiči a "sladké odměny" zařídil náš Obecní úřad. Počasí se vydařilo, na pořadu bylo spousta her a soutěží, hromada pamlsků a na závěr si každý opékal "buřta", jen je škoda, že si k "česačce" nenašlo cestu více rodičů spolu s dětmi. V každém případě děkujeme za přípravu a organizaci a přidáváme k nahlédnutí fota z fotogalerie.

    17.06.2011 - dnešní den je po "lehoučké noční bouřce" opět letní. Vane místy příjemný větřík a teploty se drží kolem 25 °C. Již přibližně měsíc v naší obci funguje cvičení ZUMBY. Naše děvčata všech věkových kategorií se každé úterý schází na sále místního kulturního domu, kde se oddávají tanečnímu cvičení za zvuků hudby - v poměrně vysokém tempu. Jde jim to skvěle, účast je vysoká, umění tančících či spíše cvičících si můžete prohlédnout zde ve fotogalerii. V nejbližší době budete také moci nahlédnout na video ukázku, která bude z jejich vystoupení pořízena.

   25.06.2011  - také letos se konal, dnes již tradiční závod "Přestavlky bez šlápnutí". Tento, v širokém okolí, populární cyklistický závod byl opět perfektně zvládnut po organizační stránce. Celá akce se těšila velkému zájmu ze strany soutěžících i diváků. Počasí přálo, "tribuny" byly tradičně plně obsazeny a tak po úvodním vystoupení mažoretek začalo "nelítostné" klání. Soutěžilo se v různých věkových a váhových kategoriích. Již z výrazu ve tvářích bylo všem jasno, že závodníci nenechali nic náhodě a na soutěž se "pilně" připravovali. Celkovým vítězem putovního poháru, se tak stal "borec" domácí stáje Tomáš Kurucz. Všem výhercům ve svých kategoriích blahopřejeme a ostatním soutěžícím děkujeme za účast a přejeme hodně štěstí zase za rok. Fota z akce ZDE.

    31.07.2011 - první polovina prázdnin se vyznačovala opravdu letním počasím. Teploty vyšplhaly na příjemných 28°C přes den a občas zavál příjemný větřík. Druhá polovina července, již ani zdaleka nepřipomínala, že léto je na vrcholu. Začalo období "dešťů" a poměrně citelně se také ochladilo. Pro školáky opravdu nic příjemného. Místo toho, aby si "užívali" prázdniny, byli nuceny k "pobytu" ve svých domovech. "Vody" padlo opravdu nadprůměrně!

     26.08.2011 - srpen již přinesl postupné "uklidnění" nevlídného počasí a začalo opět skutečné léto - zejména v druhé polovině měsíce. Teploty se vyšplhaly nad 30°C přes den a také v noci jen zřídka klesly pod 20°C. Prostě opravdové léto.

Tento měsíc byl pro naší obec a zejména pro oddíl kopané velice významný. Dne 13.08.2011 "přestavlcká" kopaná oslavila své kulatiny - 80. let od svého založení!!! Jak vidno, již pěkná řádka let uplynula od jara roku 1930, kdy došlo pod vedením pánů Josefa Lafanta a Františka Skřivana spolu s podporou starosty obce pana Jaroslava Satrana, k založení sportovního klubu SK Přestavlky. Sportovci si s velkým úsilím a po odpracování obrovského množství hodin, svépomocí vybudovali na skalnatém a nerovném terénu hřiště „Na Stráni“. Hřiště bylo slavnostně otevřeno 28.5.1931. O historii kopané v Přestavlkách se můžete dočíst v krátkém shrnutí ZDE. Na oslavy se kromě občanů Přestavlk také dostavili a to v poměrně hojném počtu pozvaní hráči z let minulých, kteří přestavlckou kopanou "prošli". Po úvodním uvítání a proslovu současného předsedy klubu p. Večerky a také uvítání starosty obce p. Znamenáčka, začal fotbalový zápas "Internacionálů" Přestavlk proti současnému kádru. V zápase ,v němž nešlo o výsledek, se všichni přítomní výborně bavili. Bývalí hráči ukázali, že fotbal hrát nezapomněli. Současný kádr, prý z "úcty" nechal soupeře vyhrát a nakonec spokojeni byli všichni - hráči, hosté i diváci. Fota z tohoto "rytířského" souboje naleznete ZDE. Slavnost byla organizována oddílem kopané pod plnou záštitou a velkou podporou místního obecního úřadu. Fantastické záběry na fotografiích jsou dílem pana Adolfa Kříže a jeho ženy Lenky, kterým patří obrovský dík.

    02.09.2011 - uvítal nás slunečný den. Do svazku manželského vstoupili Miloš Burian a Romana Rálišová. Novomanželům Burianovým přejeme mnoho štěstí na jejich společné životní pouti.

Tento den, se bohužel, stala nehoda. Na křižovatce výjezdu z Přestavlk na hlavní silnici směr Litoměřice, naboural motorkář do osobního automobilu.

    03.09.2011 - v brzkých ranních hodinách nás navždy opustila paní Pirožka Burianová, ve věku nedožitých 60-ti let.

    10.09.2011 - se konal první ročník cyklistického cross country závodu "Přestavlcký vlk". Počasí přálo, závodníků se sešlo dosti a trať a pořadatelé byli připraveni a tak se mohl rozjet "peloton" dle propozic. Terén byl docela náročný. Jeden okruh měřil 6 km a měl docela "slušné" převýšení. Mládež do 15-ti let jela 1 kolo a hlavní závod se jel na kola 4. Všichni "borci", včetně jediné ženy, si sáhli až na dno sil. Výsledky jsou k dispozici zde. Celkově se akce podařila a již nyní "borci" přislíbili účast v ročníku dalším. Opravdu vydařená fota z tohoto "klání", si můžete prohlédnout, celkem ve dvou albech, zde.

    17.09.2011 - se konalo tradiční setkání důchodců se zastupiteli obce. Setkání probíhá ve velmi přátelské atmosféře, při slavnostním obědu. Starosta obce všechny přítomné uvítal, pak následovala kulturní vložka, kterou si pro své dříve narozené spoluobčany připravila naše mládež - děvčata a po ní starosta obce seznámil naše nejstarší spoluobčany se vším, co se v průběhu roku událo a také s plány do budoucna. Poté přišel čas na dotazy a bylo jich opět mnoho. Jde vidět, že se všichni přítomní stále velice aktivně zajímají o život v obci, což je jen dobře. Po debatě následovala zábava, kdy k poslechu a k tanci hrála skupina pana Černého z Roudnice nad Labem. Fotografie s tohoto příjemně stráveného odpoledne můžete shlédnout zde.

    18.09.2011 - jsme opět uvítali naše nejmenší spoluobčany na tradičním "Vítání občánků". Letos jsme přivítali: Valentinu Máyovou, Filipa Krahulíka a Anetu Bůvovou. Foto zde.

    30.09.2011 - poslední zářijové dny se opravdu teplotně vydařily. Rtuť na teploměru se vyhoupla na "letních" 22 - 26 °C, Slunce krásně hřálo a všichni si užívali pravé "Babí léto".

    17.10.2011 - ...a nastal "podzim". V první polovině října, se postupně začal "hlásit" podzim. Teploty se rapidně změnily. Přes den se sotva vyšplhaly k 12 °C a přes nos a ráno se "zasekly" na 2 °C a začaly také přibývat rána, kdy se příroda probouzela do přízemních mrazíků. Kolem 6. hodiny ranní se rtuť teploměru vyskytovala na -4 °C a všichni, kdo jezdí do práce auty, již museli "škrábat" přední skla. I přes nepřízeň počasí, pokračuje rekonstrukce chodníku před místním kulturním domem. Stávající chodník, byl již ve velmi bídném stavu.

    28.10.2011 - nás po krátké těžké nemoci, ve věku 85 let, opustil pan František Bidrman.

    11.11.2011 - Zastupitelstvo obce, mimo jiné, na svém veřejném zasedání, schválilo 1. změnu územního plánu obce. Tento důležitý dokument byl posledním, kdo "bránil" v další výstavbě v obci. Může se tedy oficiálně začít se stavbou tolik očekávaného fotbalového hřiště, spolu s hřištěm pro naše nejmenší spoluobčánky.

    22.11.2011 - proběhlo jednání mezi vedením obce a zástupci DI PČR Litoměřice, SÚS Litoměřice a odborem dopravy Roudnice nad Labem o nesmyslném zákazu odbočení "z" a "do" obce. Tento zákaz byl jen výsledkem jediné, bohužel smrtelné nehody - viník nepřežil, která se udála v září. Za mohutné podpory občanů, kteří si vyslechli důvody zákazu a současně vyjádřili svůj názor na celý stav věci, bylo dohodnuto, že bude celá věc přehodnocena a omezení bude zaměřeno na snížení rychlosti. Věříme, že se tak stane co nejrychleji.

    Počasí v průběhu listopadu bylo opravdu "podzimní". Nastal čas ranních mlh, přízemních mrazíků a teploty v průběhu dne také nebyly nikterak "přívětivé". Do toho všeho se ještě vmísil poměrně hustý smog, který nám znepříjemňoval dýchání. Tento stav trval zhruba týden a hlavně po celý den a noc.

    30.11.2011 - tento den, naše obec obdržela oznámení o změně dopravního značení, o kterém píši výše. Je dobře, že korektně vedené jednání má tento výsledek. Ještě jednou děkujeme všem účastníkům jednání za jejich čas a úředním orgánům za pochopení a přijetí argumentů našich občanů a za jejich následné rozhodnutí.

    03.12.2011 - také letos zavítal do Přestavlk Mikuláš se svým doprovodem. Setkání "dojednal" místní "Spolek přátel ČČK". Sraz byl na sále  kulturního domu. Účast dětí a rodičů byla poměrně velká. Starší mládež si pro své nejmladší kamarády připravila spoustu her a soutěží, disco a poté co se děti rozparádili nastoupilo na "plac" duo "pekelníků" a s nimi také Mikuláš s andělem. Dětičky měli připravené písničky a básničky a protože přece jen byli děti po celý rok hodné, čerti si tentokrát nikoho neodvedli. Celou akcí nás provázela nově vycházející moderátorská hvězda Miloš Burian ml., za což mu také patří dík. Fota z celé akce ke shlédnutí zde.

    09.12.2011 - letos se opět slavnostně rozsvěcel vánoční stromek. Akci zahájil pan starosta uvítáním všech přítomných a poté se o kulturní vložku, opět postarali žáci ze základní školy v Ledčicích, kdy se svým "živým betlémem" a mažoretkami předvedli působivé vystoupení. Po nich následovala série zpívaných vánočních písní, které si pro všechny přítomné připravila mládež z naší obce. Vystoupení všech účinkujících se moc líbilo a bylo po zásluze odměněno velkým potleskem. Pro "zahřátí" se podával čaj a "svařáček". Celé setkání u stromku bylo završeno překvapením v podobě opravdu pěkného ohňostroje, který připravil obecní úřad. Foto z akce zde.

    31.12.2011 - a máme tady konec roku. Paní "Zima" si stále dává načas a na nějaké zimní radovánky si, mimo horská střediska, můžeme nechat zajít chuť. Teploty přes den se pohybují lehce nad nulou, občas se prožene silnější vítr a vše je "proloženo" deštěm. Letošní rok byl ve znamení mnoha změn - jak na "domácí" půdě, tak za hranicemi. Někomu se vedlo lépe, jiným zase hůře. Všichni společně musíme doufat a věřit, že ten následující rok, bude lepší. Závěrem bychom chtěli všem do roku 2012 popřát mnoho zdraví a štěstí.